Primaria Comunei Baleni - judetul Galati » Telefon: 0236-330530, 330430 » Program de lucru: Luni-Joi 7,30-16, Vineri 8-13,30

Prezentarea generală a comunei Baleni

Informatii generale :

Teritoriul comunei Baleni se afla amplasat in zona centrala a judetului Galati- zona formata din Podisul si Colinele Covurluiului, care fac parte din marea unitate structurala a podisului Moldovei. Zona comunei Baleni, apartine sectorului de clima continentala, specifica tinuturilor cu clima de campie si podis.
Regimul climatic general se caracterizeaza prin veri foarte calde cu precipitatii ce cad mai ales sub forma de averse si prin ierni relativ reci, marcate uneori de viscole puternice. Temperatura medie a aerului in luna cea mai calda a anului(iulie) este in jur de 23°, iar in luna cea mai rece(ianuarie)-3°.

Comuna Baleni, din punct de vedere economic, este cu profil economic dominant agricultura, in special pentru culturile mari, respectiv porumb,grau, floarea soarelui. Se practica in particular si cresterea animalelor.

Comuna Baleni este amplasata in partea centrala a judetului Galati si se invecineaza la nord cu comuna Varlezi, la nord-vest cu comuna Corni, la nord-est cu orasul Tg. Bujor, la vest cu comuna Cudalbi, la est cu comuna Fartanesti si Cuca, iar la sud cu comuna Rediu. Racordarea functionala la sistemul urban de asezari: 46 Km nord de Galati, 65 Km est de Tecuci si 17 Km sud-vest de Tg. Bujor

Ocupatii principale: Agricultura, cresterea animalelor, comertul

Suprafata totala a comunei: 6755 ha din care 662,2 intravilan.
Suprafata agricola totala 6208,8 ha, din care: 5297 arabil, 220 vii si pepiniere, 691,8 pasuni.

Infrastructura: Lungimea totala a strazilor- 26 Km;
Lungimea simpla a retelei de distributie a apei potabile-22 Km; Lungimea simpla a retelei de canalizare -2 Km;

Istoricul comunei:
Obstea asezata la fantana lui Balea, pe Suholui a pus bazele unei comunitati, mentionata pentru prima data in documentul din 15 iulie 1448. Actul de atestare a localitatii a fost redactat in limba slavona, pe un pergament de catre gramaticul Luca, la Suceava, din ordinul domnului Moldovei, Petru-Aron
Prima biserica a fost construita in anul 1870 si a fost distrusa de cutremurul din anul 1940. Biserica actuala a fost construita la sfarsitul razboiului, in 1945 si s-a sfintit la 15 august 1950. La realizarea acestui proiect au contribuit Constantin si Elena Donici impreuna cu Balasa Cantacuzino, stapanii mosiei Baleni. Acest lacas de cult a fost inchinat Sfintilor Imparati Constantin si Elena. Din 1965 si intre 1976 si 1983 au avut loc reparatii interioare si exterioare, s-au refacut picturile si s-a inlocuit mobilierul cu unul nou din stejar.